Okolí penzionu


Penzion se nachází v klidné části obce Chotoviny, hosté mají možnost využívat okolních restaurací a hospod. V okolí se nachází také smíšené potraviny, doktor, oblíbená plastická a estetická chirurgie a zámek. Sportovně aktivní mohou využít naše vlastní tenisové kurty (cca. 300m od penzionu), případně tělocvičnu.

Kam za výletem

Hosté využívají náš penzion k návštěvě blízkých významných a oblíbených turistických cílů:

Borotín
Zřícenina hradu založeného v polovině 14.století. V 17. století vypálen. Zachovány věže, zbytky starého paláce a zřícenina nového paláce s bránou. 

Dobronice u Bechyně
Zřícenina hradu z počátku 14.století. V 16. století goticky přestavěn. Po zrušení řádu jezuitů, kteří jej používali jako letní rezidenci byl ponechán svému osudu a změnil se ve zříceninu.

Choustník
Rozsáhlá zřícenina hradu založeného po roce 1262 Benešem z Choustnika. Oldřich z Rožmberka hrad okolo roku 1430 přestavěl a v majetku jeho rodu se nacházel až do roku 1579. Již roku 1614 je uváděn jako pustý.

Kozí hrádek
Zřícenina gotického hradu-symbolický památník mistra Jana Husa. Ten zde pobýval a kázal v letech 1412-1414 po nuceném odchodu z Prahy. Po požáru v r. 1483 hrad zpustl a sloužil jen jako zdroj stavebního materiálu.

Šelmberk
Hrad založený pány ze Šelmberka před rokem 1318. V 15.století často měnil majitele a v polovině 16.století prodělal renesanční přestavbu. Křídlo nové postavené zámecké budovy přetnulo i hradní příkop. V 17. století se uvádí jako pustý.

Zámek Červená Lhota
Renesanční zámeček stojící na místě původní tvrze, později novogoticky upraven.Dnešní vzhled dala zámku novorenesanční přestavba v letech 1903-1912.

Zámek Bechyně
Zámek-hrad přestavěný na zámek. Původně gotický hrad z poloviny 13.století, založený Přemyslem Otakarem II. v 16. století přestavěn do dnešní podoby zachovalého renesančního zámku.

Zámek Český Krumlov
Rozsáhlý zámecký areál postavený na místě někdejšího hradu Vítkovců ze 13. století Rožmberkové začali s přestavbou na renesanční zámek. Následovali barokní přestavby.Dochovalo se zde unikátní barokní divadlo.

Zámek Telč
Zámek-hrad přestavěný na zámek.Renesanční zámek, původně gotické sídlo-vodní hrad, které dal Zachariáš z Hradce r. 1553 přestavět renesančně. 

Zámek Hluboká nad Vltavou
Velkolepý zámek stojící na místě původního hradu ze
13. století. V roce 1661 získal barokní vzhled.Dnešní podobu získala Hluboká v 19. století díky přestavbě ve stylu anglické novogotiky. Stejně velkolepé jsou interiéry s schwarzenberskými sbírkami.

Lovecký zámeček Ohrada
Stávající myslivecká expozice zahrnuje hlavní druhy pernaté a srstnaté zvěře, jejich chov a lovu, preparáty zvířat, unikátní sbírky trofejí a loveckých zbraní. Rovněž jsou k vidění četné exponáty z oboru lesnictví a rybářství. Vedle zámku je zoologická zahrada.

Orlik nad Vltavou
Původně gotický hrad, později rozšířen renesančně. Po roce 1802 kdy vyhořel, byl obnoven Schwarzenbergy. V polovině 19. století novogoticky přestavěn.

Zámek Kratochvíle
Rožmberský renesanční letohrádek vybudovaný ve stylu italské renesanční vily. V roce 1601 koupil vilu císař Rudolf II., krátce na to ji však získali Eggenbergové a roku 1719 Schwarzenbergové. Cenné interiéry s malířskou a štukovou výzdobou.

Zámek Jindřichův Hradec
Rozlehlý zámecký areál, stojící na místě gotického hradu ze 13.století. Renesanční podobu získal v polovině 16. století. V zahradě stojí pozoruhodný kruhový pavilon-Rondel. Po dvou požárech chátral. Památka zachráněná rekonstrukcí v létech 1906-1926.

Hrad Kámen
Gotický hrad z roku 1316. V druhé polovině 17. století opraven a poté částečně barokně přestavěn. V roce 1948 vyvlastněn, zrekonstruován a bylo zde umístěno muzeum motocyklů.

Hrad Zvíkov
Královský hrad založený ve 13. století ,renesančně upraven,od 17. století využíván hospodářsky, na počátku 19. století již zříceninou. Od roku 1840 postupně zrekonstruován z podnětu Schwarzenbergů.

Jihočeská blata
Vesnice se stavbami lidové architektury označované jako jihočeské selské baroko(Borkovice, Mažice,Zálší, Zaluží, Klečaty, Komárov). Jsou zde četná rašeliniště.

Naučná stezka Borkovická blata
Přírodní rezervace,volně přístupná-vede po povalových chodníčcích (5.5 km). Na 30 zastaveních seznamuje s těžbou rašeliny a vzácnými rostlinami.

Historické město Tábor

Blízká vzdálenost historického města Tábor se přímo nabízí k jeho návštěvě, navštívit můžete:

Děkanský kostel
Původně dřevěný kostel nahrazen v letech 1440-1512 gotickou trojlodní novostavbou s hranolovou věží.Opakovaně poškozen požáry a v průběhu válek opravy v renesančním slohu. Dnešní vzhled z posledních úprav z let 1896-1898. Věž je přístupná veřejnosti.

Klášterní kostel
Klášterní kostel , chlouba bývalého konventu bosých augustiniánů, z let 1642-1666. Na stavbě se podílel architekt Antonio de Alferi , Ital žijící v Praze. I dnes můžete obdivovat valutový štít, se sochami sv. Augustina a jeho matky sv. Moniky.

Pomník Jana Žižky z Trocnova
Původní bronzovou sochu Žižky vytvořil J.V. Myslbek roku 1877, ale pro vadu materiálu byla nahrazena roku 1884 sochou z pískovce od Josefa Strahovského . Na podstavci text od Františka Palackého a místa Žižkových vítězných bitev.

Stará radnice
Reprezentativní budova staré radnice dokončena nejspíše roku 1621, za autora je pokládán Wendel Roskopf. V roce 1679 barokně upravena za účasti Antonia de Alferiho. V roce 1878 za architekta Josefa Niklase pseudogoticky upraveny štíty a zvýšená věž.

Poutní kostel Klokoty
Barokní poutní komplex byl založen kolem roku 1700 a stavěl se téměř 30 let v místě bývalého gotického kostelíka. Součástí je kostel , klášter,kaple. K místu vede křížová cesta.

Rybník Jordán
Nádrž Jordán založena roku 1492 přehrazením Košínského potoka.Rezervoár vody pro město Tábor. Voda byla prostřednictvím vodních mlýnů a dřevěného čerpadla přečerpávána do vodárenské věže a rozváděna do kašen.

Táborské podzemní chodby
Prohlídka středověkého podzemí- chodby v délce asi 800m. Délka prohlídky asi 60 min. Prohlídka možná pouze s průvodcem. Otevřeno Po-Ne 8.30-17. Poslední prohlídka začíná v 16.30.

Husitské muzeum v Táboře a podzemní chodby
Husitské muzeum se nachází na Žižkově náměstí v budově staré radnice. Kromě nedávno zrekonstruované expozice "Husité" zde můžete navštívit také středověké podzemní chodby a gotický sál s jezdeckou sochou Jana Žižky.

Expozice Táborský poklad
Přáli jste si někdy objevit skutečný poklad? Ten táborský si můžete prohlédnout v expozici na nádvoří hradu Kotnov, ve které jsou vystaveny čtyři tisíce stříbrných mincí z jagellonského období. Mince spolu s dalšími předměty denní potřeby byly objeveny v jednom z táborských domů v historickém centru.

Bechyňská brána a věž Kotnov - expozice o životu ve středověké společnosti
Experimentální archeologická expozice se vztahuje k období konce středověku (13.–16. stol.) a představuje život sociálního prostředí vesnice, města, šlechty a církve.

Hvězdárna
Hvězdárna se nachází v budově Městské knihovny Tábor. Pro širokou veřejnost jsou zde pořádány Večery u dalekohledu s pozorováním noční oblohy a odborným výkladem.

Muzeum čokolády a marcipánu
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře vám v prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m, představí a zmapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek, figurek.

Strašidelné podzemí
V chodbách s tajemnou atmosférou, uvidíte mnoho strašidelných stvoření - např. alchymista a jeho dílna, bílá paní, kat, mumie a další. Vše je scénicky osvětleno a ozvučeno.

Skřítkov - poetická expozice pro nejmenší děti
Muzeum Lega
Muzeum se nachází v historickém jádru města Tábor. Celá expozice je umístěna v národní kulturní památce na Špitálském náměstí. V historické budově na ploše více jak 200m2 uvidíte výstavu stavebnice LEGO ze sbírky jedné sběratelky.

Muzeum fotografie Šechtl & Voseček
Muzeum fotografie Šechtl & Voseček, které se nachází v domě U lípy na Náměstí Mikuláše z Husi v Táboře, bylo založeno teprve v srpnu 2004 a díky tomu je jedním z nejmladších muzeí v jižních Čechách. Na malém prostoru naleznete přibližně 60 fotografií, které dokumentují proměny Tábora či zajímavé osobnosti zachycené objektivy fotografů z rodiny Šechtlových z Tábora.

Muzeum hudby
Sbírka gramofonových desek. V inventáři muzea je více než milión titulů ze všech odvětví světové hudby bez žánrového omezení.

Filmová zbrojnice na Housově mlýně
V areálu Housova mlýna, zážitkového skanzenu husitství, můžete navštívit mimo jiné, unikátní filmovou zbrojnici.

Muzeum pivovarnictví
Ve sklepení Restaurace Beseda vznikají nové výstavní prostory

 

zdroj: hrady.cz, turistika.cz a taborcz.eu

 

Penzion POD OŘECHEM
Prostřední 57
391 37 Chotoviny

777 333 214, 777 333 219
jiri.moos@seznam.cz